Spôsoby liečby helmintiázy u ľudí

Červy u dospelých sú oveľa bežnejšie, ako by sa mohlo zdať. Oni a ich odpadové produkty spôsobujú značné poškodenie zdravia a môžu vyvolať výskyt rôznych chorôb.

pilulky proti červom

Spôsoby, ako sa zbaviť problému

Môžete odstrániť červy z ľudského tela pomocou liekov alebo doma pomocou ľudových prostriedkov. Každá z metód má svoje výhody a nevýhody. Napríklad rôzne tablety a suspenzie sú schopné zaručiť rýchle dosiahnutie požadovaného výsledku, ale vo svojom zložení obsahujú toxické látky. Ľudové recepty majú miernejší typ účinku, ale sú menej účinné a proces liečby niekedy trvá dlhšie ako jeden týždeň.

Lekárske metódy liečby

Antihelmintické tablety vám pomôžu rýchlo sa zbaviť červov. Sú vysoko účinné, ale takéto lieky je možné užívať až po konzultácii s lekárom. Je to spôsobené tým, že pôsobenie väčšiny tabliet je schopné odstrániť z tela iba jeden druh červov. Na jej určenie budete musieť absolvovať špeciálne testy.

1. Škrkavky a nematódy

Do tejto skupiny parazitov patria toxocary, bičíkovce, ale aj známe škrkavky a škrkavky. Na ich odstránenie existuje veľa liekov vo forme tabliet alebo suspenzií.

 • Albendazolové lieky.
 • Tablety z červov tohto typu môžu obsahovať levamizol ako účinnú látku.
 • Mebendazol je schopný odstrániť škrkavky z tela.
 • Vysokú účinnosť pri liečbe dospelého človeka vykazujú tablety na báze pyrantel pamoátu.
 • Nemenej účinné sú lieky na báze pirvinium embonátu.
 • Piperazín a karbendanzým sú tiež schopné odstraňovať červy z tela.

Škrkavky u ľudí sa môžu usadiť aj mimo čriev. Vtedy sa používajú úplne iné tabletky.

Vo väčšine prípadov vyššie uvedené tablety ovplyvňujú iba dospelých parazitov. Preto, aby ste ich úplne odstránili z tela a zabránili opätovnej infekcii, je potrebné dva týždne po začatí liečby znova užívať lieky. V tomto prípade je veľmi dôležité dodržiavať dávky uvedené v pokynoch, pretože antihelmintické tablety majú pomerne vysokú toxicitu.

Niekedy sú potrebné niektoré ďalšie postupy: použitie preháňadla alebo použitie klystíru.

2. Ako sa zbaviť pásomníc

Táto skupina zahŕňa taeniazu, echinokokózu, coenurózu, taeniazu, sparganózu, difylobotriázu, alveokokózu, hymenolepiázu atď.

Na ich odstránenie z tela dospelého je najlepšie použiť tablety na červy na základe:

 • Niclosamid.
 • albendazol.
 • Melacrin.

3. Zbavte sa plochých červov

Do tejto skupiny červov patrí motolica kopijovitá, motolice čínska, motolice pľúcna, motolice pečeňová, motolice mačacia. Prípravky na ploché červy by mal predpisovať špecialista.

Liečba ľudovými metódami

Často sa ľudia nechcú zbaviť červov pomocou liekov a používajú rôzne domáce liečby. Ľudové lieky sú zvyčajne menej účinné, ale nemajú silný toxický účinok. Okrem toho sú schopní eliminovať iba dospelých červov. A to znamená, že čoskoro sa larvy v ľudskom tele môžu vyliahnuť a problém sa obnoví.

Môžete liečiť červy doma rôznymi spôsobmi, takže zvážte niekoľko najbežnejších.

 1. Je potrebné nasekať hlavu cesnaku alebo cibule, naliať pohár studenej vody a nechať cez noc uvariť. Môžete sa zbaviť červov pitím výslednej infúzie ráno na prázdny žalúdok. Toto by sa malo robiť v malých dúškoch. Pred použitím je lepšie nálev precediť. Cesnakovú vodu je možné použiť aj vo forme klystíru, ktorý sa robí v noci.
 2. Bylinná infúzia. Na jeho prípravu zmiešajte prášky z tekvicových semienok a horkých listov paliny v pomere 1: 1 a nasypte ich do 0, 3-litrovej fľaše. Potom nalejte vodku až po vrch a pevne zatvorte veko. Výrobok by sa mal uchovávať v teple alebo na slnku. Zároveň je dôležité ho pravidelne pretrepávať. Takto doma pripravený liek je pripravený na použitie o týždeň. Užívajte dvakrát denne pol hodiny pred jedlom (obed a večera). Dávka potrebná na zbavenie sa parazitov je 50 gramov naraz.
 3. Ľudové prostriedky môžu tiež pomôcť odstrániť pásku a okrúhle červy. Aby ste to dosiahli, na prázdny žalúdok musíte denne zjesť aspoň dve jadrá vlašských orechov.
 4. tekvicové semienka a tansy na odčervenie
 5. Červy môžete poraziť aj doma pomocou klystíru. Na jeho prípravu by ste mali pripraviť kašu z cesnaku alebo cibule a nakrájať trávu tansy. 50 gramov výslednej zmesi by sa malo naliať do 0, 5 litra vriaceho mlieka. Ďalej musí byť nástroj vylúhovaný pol hodiny v zabalenej forme. Potom sa mlieko prefiltruje a použije sa ako roztok klystíru. Najlepšie je to urobiť v noci.
 6. Zložitejší spôsob, ktorý ľudia používajú doma, je nasledujúci. Musíte rozdrviť 100 gramov lúpaných tekvicových semien na kašu, pridať k nim 2 polievkové lyžice medu a pol pohára vody. Výslednú zmes použite ráno na prázdny žalúdok. Potom po dobu troch hodín jedzte polievkovú lyžicu každých 60 minút. Po poslednej dávke vypite preháňadlo. Po ďalších 1-2 hodinách musíte dať klystír. V dôsledku toho červy v tele umierajú a sú z neho čo najskôr odstránené.

Drogová prevencia výskytu parazitov

Tablety sú nepochybne veľmi účinné proti červom. Ale mnohí lekári v našej dobe sú proti ich použitiu na preventívne účely. Jedinými výnimkami sú, keď:

 • u jedného člena rodiny sa našli červy;
 • v dome sú zvieratá;
 • človek veľmi často prichádza do kontaktu so zemou;
 • dieťa chodí do škôlky, školy alebo iných inštitúcií, kde je veľký počet detí;
 • členovia rodiny milujú rybolov, poľovníctvo, aktívne hry na pláži alebo len na čerstvom vzduchu (futbal, volejbal atď. ).

V takýchto situáciách je pravdepodobnosť výskytu červov v tele dosť vysoká. Ako profylaktický liek sa odporúča užívať liek s pyrantelom, pretože postihuje tie skupiny parazitov, ktoré sú najčastejšie.

Všeobecné preventívne opatrenia

Pre tých, ktorí sú zvyknutí užívať pilulky iba v prípade problému, dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel pomôže čo najviac sa chrániť pred výskytom červov:

 1. Dodržiavajte osobnú hygienu, po použití toalety si umyte ruky.
 2. Skúste jesť doma. Toto nie je o návšteve kaviarní, ale o občerstvení na ulici.
 3. Ovocie, zelenina a bobule by sa mali pred jedlom dôkladne umyť.
 4. Mäso a ryby musia byť varené podľa všetkých pravidiel. Musia prejsť tepelným ošetrením na dezinfekciu od prípadných lariev helmintov.